Peru – říše Inků

Zadání

Skupina klientů projevila zájem o cestu do Peru. Cesta měla mít poznávací charakter s jedním nebo dvěma kratšími treky střední obtížnosti. V itineráři měl být zahrnut kaňon Colca, jezero Titicaca, Cuzco a Machu Picchu.

Peru je jednou z nejpestřejších zemí Latinské Ameriky a nabízí cestovatelům nepřeberně mnoho možností. Při sestavování programu je však brát v úvahu kromě obvyklých kritérií (minimalizace nepohodlných přesunů aj.) také nutnost aklimatizace, jelikož mnohé turisticky zajímavé oblasti se nacházejí v nadm. výšce přes 3000 metrů (např. Cuzco 3300 m n. m., Titicaca 3800 m n. m. apod.). Navrhovaný itinerář proto začíná programem v Arequipě a okolí, kde zároveň probíhá aklimatizace. Teprve poté následuje přesun do výše položených oblastí Titicaca a Cuzca.

Program zahrnuje dva treky: jeden dvoudenní v kaňonu Colca, druhý šestidenní v pohoří Cordillera Vilcabamba. Zejména druhý trek patří mezi obtížnější, zároveň ale mezi nejkrásnější treky v Jižní Americe jak z hlediska přírodního (rozmanité biotopy od suché stepi přes orchidejové louky po vlhkou horskou džungli), tak z hlediska historického (v oblasti se nachází řada inckých či ještě starších staveb a stezek, které jsou málo známé a turisty téměř nenavštěvované). Oba treky byly organizovány tak, že byl zajištěn transport zavazadel na mulách a klienti tak šli nalehko. V případě potřeby byly k dispozici i jezdecké muly.

Cesta se uskutečnila v srpnu 2007, celkem se zúčastnilo 12 klientů.

Itinerář

1.  den: přelet Praha – Lima (Peru)

2. den: letecky přesun do „Bílého města“ Arequipy, proslulého svou koloniální architekturou, návštěva klášterního komplexu Santa Catalina, úžasné oázy klidu a míru uprostřed velkoměsta.

3. den: přejezd do kaňonu řeky Colca, výhledy na aktivní sopku Sabancaya, pozorování kondorů. Sestup na dno kaňonu, nocleh u termálních pramenů.

4. den: přes pitoreskní vesničky údolím kaňonu Colca zpět do civilizace, nocleh ve vesnici Cabanaconde, ochutnávka pečeného morčete.

5. den: návrat do Arequipy, odpočinek.

6. den: přejezd pustou vysokohorskou krajinou v dáli zarámovanou zasněženými vrcholy dřímajících sopek a tu a tam zpestřenou stádečkem vikuní do města Puno na břehu Titicaca, odpoledne výlet k tajemným věžovým hrobkám u jezera Umayo.

7. den: jezero Titicaca – návštěva plovoucích rákosových ostrovů Los Uros a výlet na ostrov Amantaní, výstup na obřadní místo s vyhlídkou na bolívijskou Královskou Cordilleru, večer indiánská fiesta.

8. den: přejezd lodí na nedaleký ostrov Taquile, výstup k předinckým ruinám, odpočinek na písčité pláži u jezera s možností koupání, odpoledne návrat do Puna.

9. den: přejezd do Cuzca, bývalého hlavního města říše Inků, cestou prohlídka Wiracochova chrámu v Raqchi a dalších památek. Příprava na trek.

10. den: přejezd k posvátné řece Apurímac do vesnice Cachora, východiska do posledního útočiště Inků – pohoří Vilcabamba. 

11. – 17. den: sestup do impozantního kaňonu Apurímacu, výstup k tajemnému inckému městu Choquequirau a dále přes hřebeny a kaňony do srdce Vilcabamby. Budeme sledovat starodávné incké stezky, které nás zavedou až pod hranici věčného ledu v sedle Choquetacarpu (4600 m n. m.).

18. den: procházka po inckém městě Vitcos, relaxace v tajemné svatyni Inků Yurac Rumi  (Bílá skála), odpoledne přejezd do vesnice Sta   Teresa.

19. den: přesun do letoviska Aguas Calientes pod Machu Picchu, odpočinek.

20. den: celodenní prohlídka Machu Picchu, možnost výstupu na Huayna Picchu a návštěvy svatyně Chrám Měsíce, odpoledne návrat vlakem do Ollantaytamba.

21. den: prohlídka dalších inckých staveb v posvátném údolí Urubamby (Pisac, Ollantaytambo), návrat do Cuzca, odpočinek.

22. den: letecky návrat do Limy, prohlídka centra, návštěva Národního muzea.

23.–24. den: návrat do Prahy.Kontakty

tel. +420 234 648 660
mobil: +420 737 773 937
email:

Fotografie

Tíahuanacu – detail Brány Slunce

Chachapoyas – skalní kresby nad Lag. de los Cóndores

Vitcos

Chimborazo – tady začíná výstupová cesta

Sopka Cayambe