Peru – mezi nebem a zemí

V létě 2016 se objevila poptávka, z níž jsme měli obrovskou radost: skupina účastníků našich zájezdů projevila zájem o cestu do Peru. Neobvyklé na této poptávce ovšem bylo, že většina účastníků takto s námi do Peru mířila již podruhé či potřetí! Připravit program pro takto zkušené cestovatele proto bylo výzvou obzvláště náročnou; naštěstí Peru je země tak krásná a cestovatelsky bohatá, že má co nabídnout svým návštěvníkům i potřetí... Program samozřejmě zahrnoval i místa, kam se všichni rádi vracejí (Cuzco, Machu Picchu), větší část cesty však vedla do míst pro všechny účastníky nových. K Machu Picchu jsme se tak vypravili velehorskou stezkou mezi zaledněnými vrcholy Salcantay a Huamantay a v Bílé Kordilleře absolvovali snad nejkrásnější vysokohorský trek v Andách – kolem Alpamaya. I tradiční místa lze poznávat netradičně – v okolí Nazky jsme se tak proháněli v poušti v terénních vozidlech a navštívili také nejstarší jihoamerické vinařství Tacama (známé produkcí nejen lahodných vín, ale i tradiční pálenky z vína, zvané pisco). A nejhezčí reakce po návratu (červenec 2017)? "Ještě se tam musíme vrátit!" (počtvrté...)

Podrobný itinerář

1. den: přelet do Limy, nocleh v hotelu.

2. den: brzy ráno odjezd z Limy na jih do městečka Pisco, výlet lodí do přírodní rezervace Islas Ballestas, skupiny skalnatých ostrůvků nedaleko pobřeží, osídlených koloniemi mořských ptáků a lvounů. Odpoledne přejezd do městečka Nazca, nocleh v hotelu.

3. den: výlety po zajímavých místech v okolí městečka: starodávné akvadukty, impozantní stavby z hliněných cihel adobe, a samozřejmě světoznámé pouštní kresby na planině Nazca. Fakultativně možnost vyhlídkového letu nad planinou. Pozdě večer návrat do Limy.

4. den: návrat do Limy, nocleh v hotelu.

5. den: přelet do Cuzca, prohlídka centra města a blízkého okolí, nocleh v hotelu.

6.– 7. den: výlety na nejvýznamnější incké památky v okolí Cuzca – posvátné údolí Urubamby, incká města Pisac a Ollantaytambo a další. Přejezd do Puna na břehu Titicaca.

8. – 9.  den: výlet lodí na plovoucí rákosové ostrovy Los Uros a dále na Amantaní a Taquile s noclehem v ubytovně přímo na ostrově, výstup na nejvyšší vrchol ostrova, možnost koupání v Titicaca.

10. den: návrat do Cuzca se zastávkami na zajímavých místech na trase (věžové hrobky Sillustaní, chrám Raqchi, kostel Andahuaylillas). 

11. den: přejezd nad údolí Apurímacu, nástup na trek, nocleh ve stanech.

12. – 14. den: přechod přes sedlo (4600 m) v sousedství nejvyšší hory Vilcabamby Nevado Salcantay (5172 m n. m.). Sestup do údolí Urubamby a přechod do turistického letoviska Aguas Calientes pod Machu Picchu. Noclehy ve stanech.

15. den: celodenní prohlídka Machu Picchu, výstup na Huayna Picchu, návrat do Cuzca.

16. den: Cuzco, odpočinkový den.

17. den: letecky návrat do Limy a přejezd busem do Huarázu (Cordillera Blanca).

18. den: Huaráz, příprava na trek, krátký pěší výlet v okolí (ruiny Huilcashuaín a sestup do termálních lázní Monterrey)

19. den: brzy ráno odjezd z Huarázu přes Yungay do osady Huancarhuáz (2800 m n. m.), výchozího místa treku. Nástup na trek – výstup cca 6–7 hodin do kempu Huishcash (4320 m n. m.), nocleh ve stanech.

20. den: výstup do sedla Osoruri (4860 m n. m.), cestou výhledy na laguny Cullicocha, Rajucocha a na masiv Santa Cruz (6242 m n. m.). Poté přes boční údolí (4600 m n. m.) výstup do sedla Vientunan (4770 m n. m.) a sestup do údolí Quebrada Alpamayo, kemp u řeky v údolí (cca 4100 m n. m.). Celkem 7–8 hodin treku, nocleh ve stanech.

21. den: odpočinkový den – krátký přesun (cca cca 3 hod.) údolím Q. Alpamayo na jeho horní konec do kempu pod morénou laguny Jancarurish. Výhledy na „nejkrásnější horu světa“ Alpamayo (5947 m n. m.), možnost výstupu na morénu (necelá 1 hodina). Nocleh ve stanech.

22. den: výstup do větrného sedla Gara Gara (4830 m n. m.), přes nižší sedlo Mesapata (4460 m n. m.) pak sestup do údolí Quebrada de Tayapampa. Kemp Huillca pod lagunou Safuna, celkem cca 5–6 hodin na treku.

23. den: výstup do sedla Yanacon (4610 m n. m.), sestup rozkvetlým údolím kolem horských lagun do kempu Jancapampa (cca 3600 m n. m.). Celkem 6–7 hodin treku, nocleh ve stanech.

24. den: sestup údolím Jancapampa do osady Pomabamba, transfer minibusem přes sedlo Portachuelo Llanganuco (4760 m n. m.) k lagunám Llanganuco, návštěva památníku obě-tem zemětřesení v r. 1970, přejezd do Huarázu, příjezd pozdě v noci. Nocleh v hotelu.

25. den: odpočinek v Huarázu, časová rezerva.

26. den: busem návrat do Limy, návštěva tržiště s rukodělnými výrobky.

27. – 28. den: návrat do Prahy.



Kontakty

tel. +420 234 648 660
mobil: +420 737 773 937
email:

Fotografie

Tíahuanacu

Cordillera Huayhuash – oslíci

Plameňáci

Cuzco – incká zeď

Cordillera Blanca – ráno na tábořišti