Chile, Bolívie a Velikonoční ostrov

Požadavkem skupiny bylo zorganizovat cestu do oblasti Atacamy (sever Chile) a západní části Bolívie. Část skupiny měla zájem o návštěvu Velikonočního ostrova. Jednalo se o zkušené cestovatele s preferencí intenzivního poznávacího programu včetně trekového. Z časových důvodů bylo maximálně využito letecké dopravy (2 místní přelety v Chile) a privátní dopravy (minibusy v Chile, džípy v oblasti Uyuni). Ubytování střední kategorie (hotely, dvoulůžkové pokoje s koupelnou).

Navržený itinerář se dělí na základní část (19 dnů) a fakultativní rozšíření (celkem 26 dnů).

Základní část

Historická sklepení vinařství Concha y Toro, Chile1.–2. den: přelet Praha – Santiago de Chile. Po příletu do hlavního města Chile Santiaga jsme cestu zahájili opulentním obědem pod širým nebem a návštěvou největšího exportéra chilských vín – společnosti Concha y Toro.
Na kolech do Valle de la Luna, Atacama, Chile3. den:  přelet Santiago – Calama, přejezd do městečka San Pedro de Atacama, aklimatizace, výlet na kolech do Valle de la Luna.
4. den:  brzy ráno celodenní výlet autem do vysokohorské oblasti gejzírů, fumarol a horkých pramenů El Tatio (v nadm. výšce asi 4300 m jedno z nejvýše položených gejzírových polí na světě), odpoledne laguny v poušti
5. den:  celodenní trek k pevnosti Pucará de Quitor a do údolí řeky San Pedro
6. den:  přejezd na hranice s Bolívií, pokračování džípy kolem sopky Licancabur (5900 m) do oblasti oblasti vysokohorských lagun Laguna Blanca, Laguna Verde, údolím Salvadora Dalího k laguně Colorada, koupání v termálních pramenech a pozorování plameňáků.
Laguna Colorada s plameňáky, oblast Uyuni, Bolívie7. den: brzy ráno přejezd na gejzírové pole Sol de Mañana, Laguna Colorada a další vysokohorské laguny, kamenný strom a lávová skalní města v pouští, činná sopka Ollagüe, nocleh v solném hotelu.
8. den: tajemná jeskyně, Salar de Uyuni, ostrov v solné poušti, pohřebiště vlaků. Odpoledne příjezd do Uyuni, noční přejezd do La Pazu.
9. den:  La Paz – prohlídka centra, katedrála, Plaza Murillo, starobylá ulička Jaén. Odpoledne výlet na archeologické naleziště Tíahuanacu.
10.–12. den: trek starou inckou stezkou z hřebenů And (vesnice Chuñawi) přes horské hřebeny v oblasti Illimaní do oblasti Yungas – subtropické klima, plantáže koky, kávy a pomerančů, odpočinek v Chulumaní.
13. den: návrat do La Pazu, odpočinek.
14. den: přejezd zpět do Chile směr Arica, cestou výhledy na vulkány Sajama (nejvyšší hora Bolívie) a Parinacota. Výstup v Putre (NP Lauca).
Výstup na sopku Taapacá, NP Lauca, Chile15. den: výstup na vulkán Taapacá  (cca 5800 m n. m.) a koupání v termálních lázních.
16. den: přejezd do Ariky, cestou obří endemitní kaktusy Browningia candelaris, předincké geoglyfy. V Arice vyhlídkový kopec El Morro a ocelový kostel konstruktéra Eifella.
17. den: přelet Arica – Santiago, závěrečná večeře.
18. den: odlet do Evropy.

Fakultativní část

Valparaíso – přístav, Chile18. den: návštěva vinařství Veramonte, výlet do přístavního města Valparaíso (památka UNESCO), dřevěné lanovky a pitoreskní uličky, pláž nedaleko letoviska Viña del Mar, pozorování lvounů.
19. den: odlet na Velikonoční ostrov (Rapa Nui, rovněž památka UNESCO) ubytování, odpoledne výlet do kráteru Rano Kao, ceremoniální vesnice Orongo s kamennými přístřešky a geoglyfy.
Ahu Akivi, Velikonoční ostrov, Chile20. den: výlet minibusem za tajemnými sochami moai v jižní části ostrova: lokality Tongariki, vulkán Rano Raraku (lom a kamenosochařská dílna), největší socha dopravená na místo Te Pito Kura a tajemné hraniční kameny. Pláže Ovahe a Anakena. Sochy na plošině Nau Nau.
21. den: muzeum S. Englerta mj. s dřevěnými soškami a tabulkami rongo-rongo s dosud nerozluštěným obrázkovým písmem. Odpoledne návštěva ahu Akivi, jeskynních labyrintů Ana Kakena a lokality Puna Pao, v níž se vyráběly obří „klobouky“ pukao.
22. den: trek severní částí ostrova, obřadní plošina Ahu Tepeu, jeskyně Ptačího muže, lávové formace na pobřeží (gejzíry, mosty, bazénky).
23. den: letecky návrat do Santiaga.
24. den: výstup na vrchol San Cristóbal, prohlídka centra města, pozdní oběd na rybím trhu.
25.–26. den: přelet Santiago – PrahaKontakty

tel. +420 234 648 660
mobil: +420 737 773 937
email:

Fotografie

Vodopád v pralesní rezervaci Mindo

Květy džungle – orchidej

Na treku v Cordilleře Vilcanota

Pod vrcholem Huayna Potosí (6088 m n. m.)

Salar de Uyuni