Argentina a Patagonie: národní parky na konci světa

Zadání

Pro skupinku zkušených cestovatelů jsme měli připravit zhruba třítýdenní cestu s hlavními cíli v argentinské části Patagonie.Vzhledem k nechvalně proslulému patagonskému počasí jsme po dohodě s klienty cestu v úvodu a závěru rozšířili o návštěvu regionů s klimatem podstatně méně nevyzpytatelným: vinařské regiony Mendoza / San Juan / La Rioja a proslulé vodopády Iguazú. Požadavkem skupiny byl intenzivní poznávací program s častými pěšími výlety, zařazen byl i jeden vícedenní trek v oblasti NP Los Glaciares. Pro místní přepravu bylo využito mimo jiné celkem 8 vnitrostátních přeletů; Argentina je veliká země...

Itinerář

1. den: přelet Praha – Buenos Aires.

Casa Rosada, Buenos Aires2. den: alespoň letmá prohlídka Buenos Aires, životem kypící metropole. A samozřejmě první steak. Vynikající.

3. den: brzy ráno odlet do metropole argentinského vinařství – Mendozy. Díky rannímu letu máme celý den k dispozici: navštěvujeme největší vinařské muzeum Jižní Ameriky (Bodega La Rural), vinařství Weinert (pionýři výroby kvalitních vín v Argentině; zde se zdržíme i na vynikající oběd o několika chodech servírovaný v zahradě historické haciendy) a elitní vinařství Catena Zapata. Už není kam spěchat, takže ochutnávka se zde trochu protahuje; a je vskutku co ochutnávat.

Vinarstvi Catena Zapata

NP Aconcagua4. den: hory na obzoru lákají; my se vydáváme rovnou k nejvyšší z nich. Aconcagua je též nejvyšší horou celé Ameriky, tudíž oblíbeným cílem mnoha horolezců. Cestou zpět se zastavujeme u pozoruhodného geologického útvaru Puente del Inca.

NP Talampaya5. den: poslední den starého roku; ale my chceme oslavit Silvestra jinde. Čeká nás dlouhý přejezd na sever přes provincii San Juan, cestou se zastavujeme v NP Talampaya (památka UNESCO). Bizarní svět rudých stěn a prastarých geoglyfů sem tam zpestřený lamou huanaco. Ale odpoledne už odpočíváme na statku nedaleko města La Rioja. A konec roku slavíme hned dvakrát: nejprve argentinský, o čtyři hodiny později i náš, český.

6. den: v novém roce se chceme především vyspat. Ale už po poledni přece jen vyrážíme; auta na benzín, naftu či plyn známe důvěrně, auta na vodík či elektřinu si umíme představit, ale zkusili jste už řídit auto poháněné větrem? My ano... A jako prémie návštěva vesnického vinařství Casa del Indio, opět s vynikající večeří a degustací a postesknutím, že tato vína bohužel v Evropě nekoupíme; malým vinařům se export nevyplatí.

7. den: z hor se vracíme do oblasti pamp. Cestou návštěva pozoruhodného památníku Difunta Correa a jezuitské estancie Jesús María. Vítá nás druhé největší město Argentiny – koloniální Córdoba. Večeříme však opět v Buenos Aires. Pryč z rozpáleného severu; zítra nás čeká let až na jižní konec kontinentu.

Begle Channel

Ushuaia - pristav8. den: budíček je opět nemile brzy; zato už po 9. hodině ranní přelétáme Magellanův průliv a přistáváme na konci světa: v městečku Ushuaia. Městečko nás vítá větrným počasím a krásnými výhledy na zasněžené vrcholy v okolí; loňská zima byla v Patagonii obzvláště syrová. Nyní má vrcholit léto, ale studené větry z Antarktidy pojem "léto" velmi relativizují. Lodí se vydáváme na okružní cestu po kanálu Beagle; pozorujeme kolonie mořských ptáků, lvounů a projdeme se po ostrově Bridges.

9. den: dnes nás čeká prales. V národním parku Tierra del Fuego absolvujeme celodenní trek, převážně v porostech obrovitých pabuků (Nothofagus); těsně před koncem výletu na vlastní kůži okusíme chladné vody moře.

tucnaci10. den: poslední den v Ohňové zemi. Nádherným údolím Valle de la Tierra Mayor projíždíme k východu na nejstarší estancii na ostrově: Estancii Haberton. Naším hlavním cílem je ale hnízdiště tučňáků na ostrově Martillo; jsou jich zde opravdu stovky...

11. den: ráno nás vítá tradiční patagonské počasí: nízká oblačnost, studený vichr a déšť. Naštěstí hned ráno odlétáme: zpět na kontinent do Río Gallegos a pak ještě autobusem do městečka El Calafate, východiska do NP Los Glaciares.

NP Los Glaciares - ledovec Perito Moreno12. den: dnes máme v plánu výlet k nejznámějšímu argentinskému ledovci: Perito Moreno. Volíme alternativní trasu po staré cestě mezi pampami s výletem na Lago Argentino a s krátkým trekem na dohled od ledovce. Ledovec samotný si pak prohlédneme jak z vyhlídkových teras, tak z paluby výletní lodi.

13. den: minibusem se přesouváme do městečka El Chaltén, výchozího bodu našeho treku. Dnes vystoupáme nad údolí Río de las Vueltas a utáboříme se v tábořišti u Laguny Capri.   

14. den: pěšky míříme k ikonické hoře Patagonie: Mt. Fitz Roy. Ten se ovšem halí do mraků a posílá nám vstříc jen studený vítr a déšť. Vystoupáme alespoň k lagunám pod Fitz Royem a doufáme, že zítra bude lépe.

15. den: kolem lagun Madre e Hija míříme do údolí Río Fitz Roy. Hora Fitz Roy se dnes alespoň trochu poodhalí, vrchol ale stále zůstává v mracích. V pabukových pralesích nás ale čeká slunný den, podrost plný květin a motýlů. Odpoledne přicházíme zpět k hlavnímu hřebeni a počasí se opět kaboní; další z legendárních hor, Cerro Torre, zřejmě také neuvidíme...

Glaciar Torre16. den: Cerro Torre opravdu zůstává v mracích, vyrážíme na výlet alespoň na ledovec pod Cerro Torre (Glaciar Torre). Dobrodružné je už překonání Río Fitz Roy po laně. Po moréně pokračujeme vzhůru až k ledovci, nasazujeme si mačky a zkoušíme chůzi přes trhliny i zdolání téměř svislé stěny se dvěma cepíny. Odpoledne sestupujeme údolím Río Fitz Roy do Chalténu a ještě týž den odjíždíme do El Calafate.

17. den: dopoledne odpočíváme, odpoledne odjíždíme na letiště a pokračujeme v cestě na sever: další zastávkou je Bariloche, horské středisko v Jezerní oblasti, východisko výletů do NP Nahuel Huapí.

Bariloche - trek kolem Cerro Catedral18. den: dnes máme v plánu horskou túru kolem Cerro Catedral. Kousek se vyvezeme lanovkou a dále na hřeben musíme po svých. Začátek cesty nám komplikuje silný vítr, ale jakmile přejdeme hřeben podruhé, počasí se umoudří a konečně začíná patagonské léto.

Jezerni oblast na kole19. den: Jezerní oblast je krásná i na kolech; dnes to ověříme osobně. Okruh dlouhý asi 25 km se ale díky nádherným výhledům a častým odpočinkům protahuje na celý den.

Bariloche - namesti20. den: Bariloche se s námi loučí dalším nádherným dnem, díky tomu máme z letadla celou oblast jako na dlani, včetně sopek El Tronador a Lanín. Vracíme se do Buenos Aires; čeká nás večer plný hudby a tanga.

21. den: v metropoli se ale nezdržíme dlouho; vyrážíme ještě na nejsevernější část naší cesty, až k hranicím s Brazílií, na jeden z divů světa: vodopády Iguazú ve stejnojmenném národním parku. Z letiště nejprve vyrazíme do hotelu a pak rovnou k vodopádům. Začínáme na brazilské straně, která nabízí spíše panoramatické pohledy.

vodopady Iguazu

22. den: dnešní den věnujeme prohlídce argentinské části vodopádů. Vyhlídkové cesty vedou do těsné blízkosti hřmících vod (dojem je umocněn i zhruba trojnásobným průtokem oproti normálnímu stavu díky nezvykle silným dešťům na horním toku řeky) a ještě si dopřejeme dobrodružnou plavbu na motorové lodi.

Buenos Aires - La Boca23. den: vracíme se do Buenos Aires a odpoledne věnujeme procházkám v přístavní čtvrti La Boca a historické části San Telmo.

24. den: poslední den je ryze odpočinkový: vlakem se přepravíme do delty Río de la Plata v oblasti Tigre, kde se na mnoha ostrovech rozprostírá rekreační oblast oblíbená mezi mnoha obyvateli metropole, přitom poměrně málo navštěvovaná turisty. Výlet na lodi střídáme procházkou po ostrově a dobrým obědem, odpoledne se vracíme do metropole a čeká nás jen balení a přejezd na letiště.

25. den: vracíme se domů. Do Prahy. Do Podolí... Z rozpáleného Buenos Aires přímo doprostřed české zimy. Adios!

Cesta se uskutečnila na přelomu prosince 2009 a ledna 2010, skupina čítala celkem 6 účastníků.

 Kontakty

tel. +420 234 648 660
mobil: +420 737 773 937
email:

Fotografie

Květy džungle – orchidej

Katedrála v Copacabaně

Vysokohorská květena v NP Cotopaxi

Cordillera Blanca – Huascaran.jpg

Chachapoyas – skalní hrobky Diablo Huasi